Zamana Karsı Yoksulluk

Yeni bir yıl, tehditler ve fırsatlarla dolu, inişli çıkışlı yepyeni bir yolculuk demek. Ve fırsatların 1 Ocak’ta ansızın ‘ortaya çıkmadığı’, ya da 31 Aralık’ta sonlanmadığı ortada. Yaratıcı başarının global düzeyde var olması mümkün günümüzde aksine, yaratıcı yıkımın hüküm sürmesi en trajedik geri dönüşümüz oldu.

Zamana karşı yoksuluz; Bazen zamanı fakir kullanıyoruz veya zaman fakiriyiz diyebilirim. Belki bu yüzden hayatı bir nebze kolaylaştıran mobil telefon uygulamaları arttı ve internet üzerinden tedarik ediyoruz herşeyi. Elle tutulamayan çeşitli türde işlerle meşgul pek çok yeni genç iş adamı görmeye bu yüzden alıştık veya önemli ölçüde işe yaramayan sosyal medya bu nedenle bir statü halini aldı.

Artık her işe-soruna karşılık gelen-çözüm üreten bir sektör var. Elbette yeni sektörlerin gelişmesine katkı sağlıyor. Ve bu durumdan şikayetçi değilim. Yalnızca zamanın gitgide zedelediği bir kültürü geride bırakıyoruz. Aynı zamanda yeni bir kültür yoğunluğuyla karşı karşıyayız. Bu yoğunluk işimize ve zamanımıza yarıyor fakat aynı oranda farkında olmadan zararlarını da yaşıyoruz.

08.01.2013, Ankara, Turkiye, Kemal ATEŞ