Âşık Haritacı

Geçenlerde İskender Pala’nın Barbaros romanı olan Efsaneyi bitirdikten sonra evde şans eseri bulduğum yine İskender Pala’nın Aşka Dair adlı kitabını okudum; Üzülerek bitirdim. Tam olarak kırk adet yazının bulunduğu bu kitapta aşkın hakikatine doğru bir yolculuğa başlamış olabilirsiniz. Çünkü okurken kendiniz için kadim aşklardaki asaleti ve güzelliği bir parça olsun açığa çıkartabiliyorsunuz.

E nihayetinde aşktır ki, gerisi vesairedir!..

Sayfalarda aşka, sevgiye dair olan her şeye ait bir tat var. Baştan sona hasreti anlatan sözleri okuyunca içimin burkulduğunu, derin bir keder hissettiğimi itiraf etmeliyim. Fakat sayfalarını her geçişimde içimde yeni bir umut doğdu. Bir önceki sayfada kusurluk biterken bir sonraki sayfada paklık başlıyordu…

Âşık Haritacı

Sonra yaşadığı dünyanın haritasındaki bütün tanımları, bütün çizimleri, bütün görünümleri sevgiliye göre düzenleyen âşık haritacıyı tanıdım. Haritasını çizerken onun doğduğu şehir, onun evine giden yol, onun gezindiği çimenlik, onun altında oturduğu ağaç, onun su içtiği ırmak, onun… diye diye tanımlamış bütün mekânları ve yönleri.

Bana göre hakiki âşık imiş o.

Tabii Aşka Dair de hakiki birçok âşık ile tanıştım. Mest oldum.

Mesela eskiler sözü güzelleştirerek söylemeye çaba sarf ederler; bunu, yazacakları sözleri kalıcı kılmanın şartlarından biri sayarlarmış… Aklıma hemen Fatih çağının ünlü bilgini Sinan Paşa’nın Tazarruname’sinden (İÜ. Ktp. TY.1818, v. 92a) aşk üzerine yalınlaştırılmış bir bölüm olan “İşarat-ı Evsaf-ı Aşk” gelir.

Sonra Yusuf ile Zeliha’da kayıp gönülü yaşadım. Kendi gönlünden haberdar olmayan kişi nasıl olur da başkasına yol bulabilir? Boşlukta kaldım.

Mecnun’un Leyla’sı… & Leyla’nın Mecnun’u…

İşte bu aşk eşsiz bir aşk idi…

Belasız da değildi!

Fakat aşk yolunda belasız yürünmesi de mümkündür. Hatta sufiler aşk yolunda belasız yürümeyi şu şekilde sıralamıştı: İbadet, muhabbet, şeref, itibar, aşk, kemal. Bu sayılanların her birinde ısrar, insanı bir sonrakine yükseltir. Yani ibadet ede ede muhabbete, muhabbette devam ile şerefe, şerefi koruyarak itibara, sevilen katında itibardan aşka, aşk ile dolunca da kemale erişilebilir.

Ne kadar yalın, ne kadar ihtişamlı bir ifade!?.

Allah bizi kemale erdirenlerden nasip eylesin inşAllah…

94343_3

VESSELAM

IMG_2971