Uçak-Otobüs-Tren=KAMP

Uzun zamandır seyahat planı yapmanın peşindeydim. Tabi uzun zamandır yalnızca peşinde kaldım. İlginç birkaç neden buna engel oldu. Pek çoğu benden kaynaklı olmayan bir sürü aksaklık peşimi bırakmadı… Şimdi yavaş yavaş yoluna koydum ve devam etme sırasının geldiğini hissediyorum.

Geçen yıllarda bir Hindistan planı yapmıştım ve gerçekleştiremedim. Sitede bir yazı, aklımda gerçekleştiremediğim bir hayal olarak kalıyordu. Ve bu hayale yüklenerek yaşamak onu daha da uzağa götürüyordu, şimdi yüklenmiyorum. Çünkü insanın en yakını gördüğü biri ona “her şeyin kâğıt üzerinde kalmaya başladı” derse; “bazı şeyleri gözden geçirme zamanı gelmiştir” diye düşünürsün. Değil mi? Doğal olanı da budur!

Uzun zamandır da düşündüm bunu. Kâğıt üzerinde yaşamak bana göre değil.

Fakat son aylarda ilginç şeyler yaşadım. Bazıları acı verdi, bazıları normal yerini hala koruyor. İlginç ve güzel birkaç şey de yok değil.

Şimdi gelelim birkaçına hesap numarası açtırdığım hatta sponsor dahi bulduğum olaylara… (Hedefte değil ama içinde Hindistan var.) Bu olaylar kapsamında gerek yoktu ama sürpriz bir biçimde sponsor olmak isteyen birkaç yönetici ile tanıştım. Sonrasında arkadaş olduk. İçten olan insanların fikirlerine de değer veririm. Önümüzde ki hafta beraber kahve içeceğiz. Biraz sohbet edeceğiz.

Zaten onun ve onların da bu düşüncelerini gerçekleştirmelisin demeleri üzerine bazı planlarımı yeniden gözden geçirdim ve değişiklikler yaptım. Uzun soluklu ve imkânsız değil… Göreceğiz.

Ben şimdilik bu yazıda almayı düşündüğüm kamp malzemelerine yer vereyim… Her malzemeyi iki kişilik düşünmek beni mutlu ediyor. İlerleyen aylar da detaylara da yer veririm… Hatta internet sayfam da yakın zamanda yenilenecek. İnternet sayfamın sunucu, domain ve tasarım sponsoru aynı yalnız yeni sponsorlar eklendi. Yeni ve çılgın sponsorlar 🙂

Gelelim kamp olaylarına…

Birkaç haftadır kamp malzemeleri hakkında internetten çeşitli araştırmalar yaptım. Sadece iş yerinde vakit bulduğumda araştırabildiğim halde fazlasıyla verimli oldu. Yani bunca yoğunluğa rağmen değdi.

Tek tük blok yazılarını okudum. İnceleme ve testleri gözden geçirdim ve bunların ışığında aşağıda ki kamp malzemelerini almaya karar verdim.

Mesela;

ÇADIR

Günlerce ve tabi ki vakitte buldukça bilgisayar başında birçok çadır markasını inceledim ve özellikle kolay ve yağmura karşı da hızlı kurulum olup olmadığını görmek için videolarını izledim. Bir çok marka hakkında fikir sahibi oldum fakat kararımı Tarptent Double Moment ‘dan yana kullanacağım. Ne güzel ki hakkında olumsuz hiçbir yoruma rastlamadım. Benim için de dikkat ettiğim tüm detayları ve özellikleri içeriyor.

Şekli nedeniyle sert rüzgârlara karşı dayanıklı olacağını düşünüyorum. Tasarımı son derece kullanışlı… Zaten rengi ve şekli çok hoşuma gitti. Karizmatik olduğunu söyleyebilirim. Yan ve arka kısmında alt bölüm çok ince sineklik gibi bir bölüme sahip. Bu da çadırın havalandırmasının çok iyi olduğunu gösteriyor. Kapı tarafı tamamen sineklikle çevrili… Böylece güzel havalarda dışta kalan parçayı toplayarak manzaraya karşı çadırda uyumak mümkün… Bu da sabahı çok iyi karşılayacağımızın göstergesi diyebilirim.

4 mevsim kullanılabiliyor. 2 kişiliklerin ağırlığı 99 gr ile 1.5 kg arasında değişiyor ve oldukça geniş. Çanta ve diğer malzemelerle beraber iki kişi rahatlıkla sığar.

Çadırı üreten Tarptent bir Amerikan firması ve dünya da hiçbir yerde mağazası yok. Herhangi bir mağazada da satılmıyor. Sadece internet sitesinden sipariş veriliyor ve çadırın gelmesi yaklaşık 4 hafta diyebilirim. Firmanın sahibi Henry son derece ilgili ve sattığı ürünün arkasında duran, her türlü teknik desteği vermeye hazır birisi diyebilirim.

Bu arada aşağıda önce çadırın sonra da doğada kullanan kişilerin çekip attığı fotoğraflar var. Benim hoşuma gitti. Ruhunuzu tetikleyeceğini söyleyebilirim.

Önce çadırın fotoğraflarına yer verelim:

dm_3

dm_8

Biraz son kullanıcıların fotoğraflarına da yer verelim:
Double Rainbow in Iceland Ben Williams
Double Rainbow in Iceland Ben Williams
Moment DW at Pathar Nachauni, Uttarakhand, India Karan Girdhani
Moment DW at Pathar Nachauni, Uttarakhand, India Karan Girdhani
Moment DW in the Brooks Range, Alaska Kristin Gates Across Alaska by foot and packraft- Brooks Range 2013
Moment DW in the Brooks Range, Alaska Kristin Gates
Across Alaska by foot and packraft- Brooks Range 2013
Scarp 2 near Moraine Lake with view of South Sister, OR Amy Sullivan
Scarp 2 near Moraine Lake with view of South Sister, OR Amy Sullivan

 

İşte karar verdiğim çadır ve almak isteyenler için internet sayfası:

UYKU TULUMU

Araştırmalarıma güvenerek şunu rahatlıkla belirtebilirim; Eğer dört mevsim kamplarda mümkün olduğunca hafif bir uyku tulumu ve kuş tüyü rahatlığı arıyorsanız Sea To Summit Talus II den başkası yok. Sıcaklık değeri uygun, sıkıştırılabilir, oldukça hafif, neme karşı dayanıklı ve kaliteli dolgu malzemesi son derece önemli.

Fiyat olarak diğer rakiplere göre daha uygun ve kaliteli. Sıkıştırma torbası ile 3 Lt’ye kadar küçülebiliyor. Sadece bu firmanın özel bir uygulaması sayesinde uyku tulumundaki tüyler de suya ve neme karşı dayanıklı. YKK fermuar sistemi ile de sıkıştırmalara karşı önlem alınmış ve kullanıcı yorumları arasında tulumun kesimi nedeniyle içinde çok rahat hareket etme imkânı sağladığı yazıyor. Kumaşı da ilginç bir dokuya sahipmiş. Bakalım aldıktan sonra aynı düşüncelere bende sahip olacak mıyım?

Aslında uyku tulumu araştırırken bu firmaya beni yönlendiren diğer etken de şirketin kuruluş hikâyesi oldu. İşte Sea Tu Summit’in kuruluş hikâyesini aynen paylaşıyorum…

“1984 yılında Avustralyalı küçük bir dağcı gurubu, oksijen ve Şerpa desteği olmadan, kuzey yüzünden ve yeni bir rota açarak Everest’e tırmandılar. Kendi aralarında, aslında hiç kimsenin bu 8848 metrelik irtifayı gerçek anlamda tırmanmadığını, çünkü tüm tırmanışların hep belirli bir irtifadan başladığını konuştular ve Everest’e deniz seviyesinden başlayıp tırmanmanın hayalini kurdular.

Bu dağcılardan biri, Tim Macartney-Snape, 1990 yılında geri döndü ve Hindistan’ın Bengal Körfezinden yüzerek sahile çıktı ve yürüyerek  Everest’in yolunu tuttu. 1200 km.’lik bir yürüyüşle Everest ana kampa ulaştı ve buradan da oksijen ve şerpa (son 500 yıl içinde Doğu Tibet’ten Nepal’e göç eden, Nepal’in dağlık bölgesinde yaşayan bir etnik grubun adı) desteği olmadan zirve yaptı. Yaklaşık 4 ay süren bu ekspedisyonun (bir amaç doğrultusunda herhangi bir yere grup halinde gitme faaliyetine veya bu faaliyeti yapan gruba verilen isim) adı ise ”Sea To Summit” idi.

Büyük bir üne kavuşan Tim,  döndükten sonra, Avustralya’nın en ünlü tasarımcısı Roland Tyson ile birlikte, outdoor malzemeleri üreten bir firma kurarak iş hayatına atıldı ve firmaya ”Sea To Summit” adını verdiler.”

Sea To Summit Talus TSII
Sea To Summit Talus TSII

 

 

İÇLİK

Thermolite Reactor Plus içlik tulumun sıcaklık değerine 20 derece daha ekliyor. Gövde ve ayaklar için oldukça fazla sıcaklık veriyor diyebilirim. Hem paket halinde satılıyor ve ek olarak koruyucu sprey (çadır, tulum ve çanta için) dahil edilmiş.

Thermolite Reactor Plus
Thermolite Reactor Plus
MAT

Thermarest Prolite Plus Mat araştırmalarımda şunu fark ettim. Mat alacaksam bu kesinlikle şişme bir mat olmalı. Doğada uzun süredir yürüyüş yapan bir arkadaşım var. 2 yıllık seyahati boyunca 3 farklı şişme mat kullanmış ve her biriyle farklı sorunlar yaşamış. Fakat 2,5 yıldır sorunsuz kullandığı Thermaret’ten oldukça memnun görünüyor. Biraz masraflı görünse de konforu, güvenilirliği ve uzun süreli dayanıklığı ile fiyatını hak ettiğini düşünüyorum.

Therm-A-Rest ProLite Plus
Therm-A-Rest ProLite Plus

 

BOYUNLUK

Gelelim bana keyif veren diğer bir malzemeye… Ama bunu ben yazmayayım, siz izleyin. Anlatan arkadaşın aksanı biraz ilginç olsa da görüntü bize yeter 🙂 Hem çok yararlı bir gösterim hem de gayet eğlenceli. Resmen her şey oluyor 🙂 İşimi çok yarayacak diyebilirim.

İşte BUFF’ın son kullanıcı Videosu: BUFF – BOYUNLUK

Burada da internet sitesi var: BUFF Sipariş Sayfası

Son olarak doğa yürüyüş ayakkabısı, pantolon ve monta yer verdim. Onlar da aşağıda ki gibi olabilir…

  • Doğa Yürüyüş Ayakkabısı – Merrell Moab Gore-Tex veya Solomon X Ultra GTX
  • Pantolon – Mc Kinley (Intersport)
  • Mont – Regatta Polar Mont (Polar + Yağmurluk)

Şimdilik Kamp Malzemeleri paylaşımımızın sonuna geldik.

Hayat kısa ve gezilecek-görülecek çok yer var. Uçak-Tren-Otobüs derken kendimi her seferinde yollarda buluyorum. Türkiye-Doğu-Batı derken de bir gün kendimi Avrupa’da ve sonrasında Dünya’nın herhangi bir yerinde bulmak istiyorum.

Ama Allah’ın bildiğini kuldan niye saklayayım. Buna bir gün motosikleti de ekleyip büyük bir gezi olayını gerçekleştirmek istiyorum.

Herkese Bol Şans!
7 GÖLLER - 1 -
7 GÖLLER – 1 –
7 GÖLLER - 2 -
7 GÖLLER – 2 –