Yeni Mühendislik Buluşları

Türkiye’nin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek olması ilk ve en büyük seviyede teknoloji tabanlı girişimcilerin doğmasına neden oluyor. Daha önce ki yılların sessiz ar-ge faaliyetlerinde rol alan mühendisler birçok riskle karşı karşıyayken şu yıllarda bürokratlar tarafından destekleniyor.

Esasen teknoloji tabanlı girişimcilerin projeyi kurma süreçlerini başlatmakta, geliştirmekte ve büyütmekte yaşadığı sorunlar geliştiricilerin adaptasyonlarını etkiliyordu. Böylece kendi işini yapmak isteyen mühendis aynı zamanda idari yönetim ve süreçlerden de sorumlu olmak durumunda kalıyordu. Hal böyle olunca yetenek, proje ve imkanlarını geliştirmek için zamanını verimli kullanamıyordu.

Dün;

Bu süreci verimli bir şekilde kullanan ve ulusal savunma konusunda önemli bir buluşa imza atan iki mühendisle birlikteydim. Buluşları Sanayi Bakanlığı tarafınca desteklenmiş fakat bu destek projenin geliştirilmesi için yetersiz. Yeni bir yatırıma ve süreci risksiz biçimde yönetebilecek ilişkilere ihtiyaçları var.

Henüz 16.09.2013 de “Hayat Boyu Öğrenme” başlıklı yazımda “Bir gün erikleri bol olan bir ağacın tohumunu ben dikersem, yeni mühendislik buluşları üzerine çalışmalar yapmak istiyorum” benzeri notlar almışım. Bu yazının ardından birkaç yeni girişimci ile tanıştım fakat şimdilik iki mühendis arkadaşın projelerinin desteklenmesi için bir görüşme yaptım. Bayramdan sonra sunumlarını izleyeceğiz.

Üzerinde çalıştıkları proje ulusal savunma sanayiini etkileyerek geliştirebilecek durumda farklı ve yeni bir uygulama. Mevcutta geliştirilen, benzeri örneklerinde bulunmayan ulusal ve uluslararası diğer uygulama ve teknolojilerden farklı yenilikler var.  Bu sistemlerin milli imkanlarla modernize edilmesi, akabinde de tamamen milli olarak tasarlanıp geliştirilmesi ve bu sürecin hız kazanması önemli.

Çünkü geldiğimiz nokta milli olarak geliştirilen üst platformların desteklediği alt sistemlerin geliştirilmesi ile devam etmek durumda ve böyle de devam ediyor. Sürdürülebilir ve güvenilir yaklaşımların zedelenmemesi başlangıçta potansiyel faydaları çok geç görülen bu sistemlerin faydalarını artırarak savunma alanına yeni bir anlayış getirecektir.

Bosna-Hersek,  Kosova, Afganistan, Irak, Filistin, Lübnan, Yemen, Pakistan ve Libya’da  yoğun olarak kullanılan bu alt sistemler birçok farklı kategoride değerlendirilebilir. Fakat insan unsurunu yok sayar.

teknoloji girisimcileri

Kemal Ateş

02.10.2013 – 10:18