Hayat Bir Çok Açıdan Güzeldir

Aslında hayat birçok açıdan güzeldir…

Kariyerime ilk olarak İnnova’da başladım. İşe ilk girişimde yarıda bıraktığım üniversite eğitimim devam ediyor olduğu için bazı akşamlar derslerime yumulur ve günün yorgunluğunu ayrıca çekilmez hale getirirdim… Bu pek tercih etmek isteyeceğiniz bir şey değil;

Daha sonra bunu sistematik bir hale getirdim fakat okuduğum bölüm zamanla sevemeyeceğimi anladığım bölüm olduğu için yarıda bıraktım. Etrafımda ki birçok değerli kişi bunun bir hata olduğunu söylese de ben kendim için doğru bir adım attım.

Ortalama 3,5 yıl sonra da çalıştığım bu yerden ayrıldım. Ve en çok sevdiğim şeyi yapmaya başladım “Gezmeyi”…

Aslında gezmek severek yaptığım şeylerin başında yer alıyor. İnsanlar genellikle bir ana disiplin içinde yer alıyor. Birkaç farklı disiplinde iyi işler yapınca şaşırıyor herkes ve o yüzden tanımlamak da zor oluyor. Bu nedenle gezmek hayatıma çok kuvvetli değerler kültürü inşa etmemi sağlıyor. Düzgün, erdemli, sorumluluk duygusu gelişmiş bir insan olmak, sağduyulu davranmak gibi… (NM)

Hem karakteristik özelliklerinizi de etkileyerek geliştiriyor. Mesela “net hedefler koymaya başladım”. İnsana olan saygım değer ve özgürlüklere olan inancımı artırdı. Önemli sorumluluklarda hesap verebilir olmak için kendimi geliştirdim.

Gönüllülüğün en zor iş olduğunu hiç unutmadığım, hep yaşayarak öğrendiğim için bilimsellikten uzak durmamaya çalıştım. Bireysel sosyal sorumluluk girişimlerimi her zaman bilen, akademik gelişimini bu alana yakın yaşayan insanların desteklerini yanıma alarak gerçekleştirdim.

Çünkü doğru zamanda doğru kişilerle ortak çalışmalar yaptığınızda şeffaflıktan da taviz vermiyorsunuz.

Kararlar katılımcı ve demokratik bir biçimde alınıyor. Bense bunu iki kişinin olduğu çalışmalarda dahi uygulamaktan keyif aldım.

Görevlerin ise hedefler için önemli olduğunu fakat başarının iyi gelişme sağlayan insanlardan geçtiğini birçok örnekte gördüm…

Empati duymak, hoşgörülü yaklaşmak, güven duymak ve inançlı olmak çevresel olumsuzlukların üstesinden gelebilmeniz halinde çok şey kazandırıyor.

Farklılıklarla bir arada olma kültürü ise sizi hayata, yaşama hazırlıyor. Size bu değerleri kazandırıyor. Bu kültür anlayışınızı eğitsel ve yönetimsel değerlere dönüştürerek evrensel ve çağdaş bir toplumsal duyarlılık anlayışına sahip oluyorsunuz.

Gücünü bilimden, duyarlılıktan ve gönüllülükten alan…

Dolayısıyla öğrenme yaşamıma stratejiler, potansiyel yaşamıma başarılar katmamı sağlayan arkadaşlarım; Yaşayarak öğrenmemi ve hayatla bütünleşmemi sağladılar.

Bu birliktelik ve bütünlük; Dünyayı algılama, gelişme ve öğrenmenin bir başka boyutunu sundu bize.

 NSP1-1920x1200

Dağcıların, ne kadar yükseğe tırmanırsak, o kadar aşarız…

Dalgıçların, ne kadar derine dalarsak, o kadar şey keşfederiz.. heyecanının;

Karayı gören deniz kaptanlarının; Demir atma hevesine, dönüşmemesi dileğiyle.

Güzel Günler Diliyorum, Herkese..

-Kemal Ateş-

25.09.2013 – 07:14