Engelli Seçmenler Engelsiz Bina İstiyorlar

İYİ Parti Genel Merkez Binası Erişilebilirlik Analizi Konuşması

İYİ PARTİ son 1 yıldır ülke gündemine ezber bozan bir iddia ile çıktı. Uyuşmuş, statükocu, hedef kitlesinden kopmuş bildik siyasi partilerin tam aksine; Daha diri ve daha taze, halkın her kesimine dokunan bir anlayışla ülkeyi yönetme iddiasında bulunmaktadır.Bu iddia öyle büyük bir iddiadır ki toplumun her alanında, her kesimin kılcal damarlarına kadar ulaşmayı gerektirir. İYİ PARTİ işte bu iddiasını güçlendirmek için yine ezber bozuyor ve fark yaratıyor.

Türkiye siyasi tarihinde bir siyası parti genel merkezi ve teşkilatı olarak çuvaldızı cesaretle önce kendimize batırıyoruz. Dünya sağlık örgütü engellilik raporuna göre ülke nüfusunun %15’ i engelli. Yaklaşık 12 milyon engelli yaşıyor ülkemizde. Annemiz, babamız, komşumuz, arkadaşımız engelli olabilir. Birlikte iç içe yaşıyoruz onlarla ama engelliler sayıları kadar görülür değil. Sokakta, okulda, iş yerlerinde, parklarda çok rastlamıyoruz onlara. Nedeni ise; biz, toplum olarak erişilebilir ortamlar sağlamıyoruz. İşte İYİ Parti genel merkezi ve teşkilatlarını erişilebilir yapmak üzere yola çıkıyoruz. Engelli seçmenlere ulaşmak, onları görünür yapmak, hayatlarına dokunmak için en etkili yöntemin erişilebilir ortamların sağlanması olduğuna içtenlikle inanıyoruz.

Çünkü İYİ Parti ve İYİ Gençlik; Engellilerin dünyalarına ulaşmayı, onları anlamayı; Eğitimde çağdaşlığın, toplumda gelişmişliğin ve insanda duyarlılığın bir ölçüsü olarak görmektedir.

Bu nedenle İYİ Parti, ülkeyi yönetmek iddiasına yakışır bir etkinliğe imza atmış bulunmaktadır. Kemal ATEŞ

24 Saat Gazetesi

ENGELLİ SEÇMENLER ENGELSİZ BİNA İSTİYORLAR

HABER VE FOTOĞRAFLAR NAZ AKMAN (ANKARA) – İYİ Parti Gençlik Kolları İnsan Hakları ve Sosyal Politikalar Başkanlığı, engelli bireylerin parti binasına erişilebilirliğini sağlamak için Engelli Hakları İzleme ve Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Recep Kısacık ve Aktif Görme Engelliler Başkanı Şerafettin Hasanoğlu ile parti merkezinin erişilebilirliğini raporladı. Engelli ve dezavantajlı bireylerin güvenli ve bağımsız olarak kurumlarda dolaşımını sağlamak amacıyla yapılan tespitte, binanın eksiklikleri raporlanarak, genel merkeze sunuldu.
Türkiye nüfusunun yaklaşık % 12’si engelli bireylerden oluşuyor. Engellilerin büyük çoğunluğu kamusal alanlarda aktif olarak sosyal hayata katılabilmede büyük zorluklar yaşıyor. Başta ulaşım olmak üzere pek çok engelli vatandaş, yanlarında bir refakatçıları olmadan neredeyse evlerinden bile çıkamıyor. Engellilerin günlük yaşamını kolaylaştırmak amacıyla kurulan Engelli Hakları İzleme ve Denetleme Kurulu Türkiye’de, başta kamusal alanlar olmak üzere deşifre ettiği sıkıntılara çözüm önerileri sunarak engellilerin serbest dolaşımı için çalışmalar yürütüyor. Kurul, İYİ Parti Gençlik Kolları İnsan Hakları ve Sosyal Politikalar Başkanlığı’nın çağrısı üzerine genel merkezi dolaşarak, gerekli tespitleri raporlaştırdı.

Güçlü Anadolu Gazetesi

İYİ Parti Gençlik Kolları İnsan Hakları ve Sosyal Politikalar Başkanlığının, özellikle engelli seçmenlere ulaşmak için genel merkezde başlattığı erişilebilirlik uygulamasında, Engelli Hakları İzleme ve Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Recep Kısacık ve Aktif Görme Engelliler Başkanı Şerafettin Hasanoğlu ile beraber binayı gezerek, eksiklikleri tespit etti.  Rampalardan asansörlere, aydınlatmadan lavabolara, idari katlardan konferans salonlarına kadar tüm alanlar heyet tarafından mühendisler eşliğinde gezilerek not edildi. Genel merkeze sunulacak rapor neticesinde, binadaki teknik eksiklikler giderildikten sonra yeniden heyet tarafından kontrol sağlanacak. Son düzenlemelerin ardından genel merkeze ‘Erişilebilir Kurum Sertifikası’ verilecek.

“Erişilebilirlik, bir sosyal sorumluluk projesi değil”
Engellilere ilişkin çalışmaların sosyal sorumluluk projesi adı altında verilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Engelli Hakları İzleme ve Denetleme Kurulu Başkan Yardımcısı Avukat Recep Kısacık, “Erişilebilirlik bir sosyal sorumluluk projesi değil, erişilebilirlik kamuya açık alanlarda engelli ve dezavantajlı bireylerin güvenli ve bağımsız olarak kullanımına uygun alanların yaratılması demek” dedi.
2013 yılından bu yana kurumlarda erişilebilirlik yasasının yürürlüğe girdiğini ifade eden Kısacık, bu zorunluluğun yerine getirilmemesi durumunda ağır cezai yaptırımların uygulandığını söyledi. Engelli vatandaşların özellikle parti binalarına erişebilmesi gerektiğini vurgulayan Kısacık, “Her kurum kendi alanını erişilebilir hale getirmek durumundadır. Burada olma nedenimiz, özellikle siyasi partilerin diğer tüm kurumlardan daha fazla erişilebilirliğe önem vermesi gerekiyor. Çünkü engelli seçmenler buraya ulaşabilmeli. Parti onlara hizmet götürebilmek için bunu yapmalı. İYİ Parti bugüne kadar hiçbir partinin yapmadığı şeyi yaptı. Çuvaldızı kendine batırdı ve bizleri binadaki eksikleri tespit edebilmemiz için buraya çağırdı. Bu binanın erişilebilir olmadığını biliyoruz. Ama parti, bizlerin yapmış olduğu tespitleri gündemine alarak gerekli düzenlemeler yapmak için çalışıyor. Daha önce belediyeler, alışveriş merkezleri, hastaneler ve okullar gibi pek çok kamusal alanlarda erişilebilirlik danışmanlık hizmeti verdik ama bir partiye bu hizmeti vermemiştik. Bizler hiçbir parti binasına güvenli ve bağımsız bir şekilde giremiyoruz.  Refakatçiyle yani paket olarak giriyoruz maalesef bu da insan haklarına aykırıdır. Ötekileştirilmek veya ayrımcılığa uğramak istemiyoruz” ifadelerine yer verdi.
İYİ Parti Genel Merkezini 10 üzerinden 1 puan ile değerlendirdiklerini dile getiren Kısacık, “Objektif ölçme standartlarıyla binanın erişilebilirliğini denetledik. Binaya 10 üzerinden puanlama yapacak olursak 1 verebiliriz. Eksiklikler giderildikten sonra yeniden bir kontrol yapacağız ve bakanlık tarafından bu binaya erişilebilir kurum sertifikası vereceğiz. Buradaki raporlama için sadece bir resim çekmiş olduk, daha sonra çözüm önerileri ve uygulama teknikleri görüşülecek ardından yapılması gerekilenler yapılacak. Kamuoyundan da bu uygulamanın takipçisi olmalarını istiyoruz” dedi.
Yerel yönetimlere çağrı
Aktif Görme Engelliler Başkanı ve Beyaz Baston Gazetesi İmtiyaz Sahibi Şerafettin Hasanoğlu da yerel yönetimlerin binalara ruhsat verirken yapıların bu standartlara uygunluğunu denetlemesi gerektiğini vurguladı. Hasanoğlu, “Erişilemeyen engellerin kaldırılması huşunda çalışmalar yürütüyoruz.  Pek çok binaya kullanım ruhsatı verilirken, hangi yerel yönetime bağlıysa TSE standartları ölçütlerine de uyması gerekiyor. Yerel yönetimler bu sorunları ruhsat vermeden yerine getirseydi pek çok bina şimdi yüzde yüz erişilebilir olacaktı. Ancak denetimler yapılmıyor. Bunları özellikle yerel yönetimlerin yapması gerekiyor. Engelliler evinden çıktığı andan itibaren sosyal yaşamda sorumsuz ve güvenli hareket edemiyor. Biz bunu sağlamak için çalışıyoruz. Sarı çizgiler, otobüsteki seslendirmeler, trafik lambalarındaki seslendirmeler bizlerin mücadelesiyle oldu. Burada bulunma amacımızda bu erişilebilirlikleri yerine getirmeye çalışmak” diye konuştu.

İYİ Parti Gençlik Kolları İnsan Hakları ve Sosyal Politikalar’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sinem Deniz Güneş de engelli seçmenlerin sorunlarını dile getirebilmek için öncelikle genel merkeze giriş çıkışlarını sağlamaları gerektiğine işaret ederek, tüm Türkiye’de erişilebilirliğin sağlanması gerektiğini söyledi. Güneş, “Bizler İYİ Gençlik olarak engelliler için yapılması gerekilen pek çok uygulamayı kendimizden yola çıkarak başlattık. Çuvaldızı kendimize batırarak, bu binanın erişilebilirlik testini yaptırmak istedik. Çünkü engelli seçmenlerin bizleri seçebilmeleri için buraya gelerek, yaptığımız çalışmaları yerinde görmeleri gerekiyor. Pek çok eksiğimiz var bunları bilerek bu çalışmayı başlattık. Çıktıları genel merkeze gönderdik, yakın zamanda gerekli alt yapı çalışmalarını başlatarak binamızı engelsiz bir hale getireceğiz. Sadece İYİ Parti değil tüm Türkiye’de bunu yaygınlaştırmamız lazım. Engelli vatandaşlarımızın aktif olarak sosyal yaşamın içinde yer edinebilmeleri için bu eksiklikleri gidermemiz gerekiyor. Biz onlara bir engel daha koymak istemiyoruz”  sözlerine yer verdi.