Zincirleri Tokaladık

Ben bir Türk’üm Kalyetaaa!

Yüreğimin ta içinden gülümsemeyi severim. Bütün sıkıntıların ve dertlerin arasında mutlu bir anı bize bağışlayan Allah’a dua ederim. Beni sahiplenen bir dost bulduğuma sevinirim.  Anne, baba, kardeş ve artık bir dost…

returninghome

Gözlerinin bebeklerinde canlanan bir geceye demir atmış Kalyeta! Artık gözündeki yaşların üzüntü ile değil, sevinçle aktığını biliyordum. O anı hiç unutmak istemedim ve bunu hep o da hatırlasın diye arkamı dönüp haykırmak istedim. Kelimelerim önce bitmiş bir adamın yankısı olacak, sonra yükselecek ve gökyüzünü kaplayacaktı. Ama ben bağırmadım. Yaşam beni özgür kılmıştı, özgürlüğü ruhumun en derininden hissediyordum. Sesimi duyan olsa da ne dediğimi anlayan olmazdı. O da içimden geçen bu duyguların cesaretine inanarak ellerini bana doğru açtı. Sevinci yüzünden okunuyordu:

… Artık fısıldadı kulağıma.

& Gülümsedi..

Güzel Şeyler

O an kendini kaybolmuş gibi hissedersin…

sevgi-kurtar-beni-crop_orig

Nasıl anlatabilirim, bir yerde okumuştum: Tepene çığ düştüğünde, bütün o karın altında yatarken neresi aşağı neresi yukarı anlayamaz oluyormuşsun. Karı iteleyip kurtulmak istiyor ama yanlış yönü seçip kendini daha da derine, kendi mezarına gömüyormuşsun. İşte kendimi aynı bu şekilde hissettiğim zamanlar oldu; Yönünü şaşırmış, arafta kalmış, pusulamdan olmuştum.

Dahası sözcüklere dökemeyecek kadar bunalımdaydım. Bu durumdayken çok aciz hatta çok savunmasız oluyorsun. Ama o dakikalardan sonra yaşadıklarımın tam aksine, ilk kez, böylesine; Umutlandım.

Ve duydum;

Yakın zamanda, hakkını fazlasıyla verdiği bu dünyaya veda eden Gabriel Garcia Merquez’in sözlerini…

“Güzel şeyler onları hiç beklemediğimiz anlarda gerçekleşirmiş…”

İşte bu sözden sonra, şuan, şimdi, çok fazla kalabalık ve çok fazla yalnızlığın içinde hayatı yaşamanın bir yolunu görüyorum gibi. Ve resmen zamanın sihrine dokunuyoruz…

Dahası, bu zamanda bir adamı tanımak için düşüncelerini, acılarını, heyecanlarını bilmek lazım; Hiç değilse. “Bir kadını tanımak için.”

Yani hayatın maddi olaylarıyla ancak kronoloji yapılabilir. Ve bize göre kronoloji: Aptalların tarihidir.

Ve kronolojinin bugün ki tarihinde yoksulluk yaşıyorsa kalbiniz, muhtemelen en yorgun kelime, sevginiz…

Kemâl